loading...
شنا آنلاین - سایت آموزش شنا
پیمان بازدید : 6406 دوشنبه 18 تیر 1397 نظرات (0)

مایکل فلپس

در این مطلب بصورت کامل به زندگی نامه و بیوگرافی کامل قهرمان افسانه ای شنا مایکل فلپس پرداخته می شود.

زندگی نامه کامل قهرمان اسطوره ای شنا، مایکل فلپس

نام کامل: مایکل فلپس Michael Fred Phelps II

لقب(ها):  MP; The Baltimore Bullet ;Flying Fish

ملیت:  ایالات متحده آمریکا

زادهٔ: ۳۰ ژوئن ۱۹۸۵ 

تاوسن، مریلند

قد: ۶ فوت ۴ اینچ (۱٫۹۳ متر)

وزن:  ۱۹۴ پوند (۸۸ کیلوگرم)

ورزشی

ورزش: شنا

نوع: کرال پشت، شنای پروانه، شنای آزاد، شنای مختلط

باشگاه: بالتیمور

مایکل فلپس

مایکل فلپس (Michael Phelps) ژوئن سال ۱۹۸۵ در بالتیمور مریلند آمریکا به دنیا آمد.وی فارغ‌التحصیل رشته «بازاریابی ورزشی» از دانشگاه میشیگان است. وی شناگر آمریکایی و دارنده ۲۲ مدال المپیک است.

مایکل فلپس پرافتخارترین قهرمان تاریخ بازی‌های المپیک و همچنین رکورددار کسب بیش‌ترین مدال در یک دوره المپیک است.او در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۴ در یونان، در حالی که تنها ۱۹ سال داشت توانست 8 مدال المپیک را به گردن آویزد که 6 مدال از آن‌ها طلا بود.

فلپس همچنین در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن در ۸ رشته رقابت کرد و با کسب مدال طلا در هر 8 رشته، عنوان «بزرگترین قهرمان تاریخ المپیک» را کسب کند.مایکل فلپس دارای ساختار بدنی‌ای است که به او در شنا کمک می‌کند؛ طول دو دست او درحالت باز برابر با ۲۰۱ سانتیمتر است که بیش از قد او (۱۹۳ سانتیمتر) است.

مایکل فلپس با دریافت هشتمین مدال طلای خود در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ پکن، در آن سال به عنوان دارنده بیش‌ترین مدال طلا در تاریخ المپیک (۱۴ مدال) رسید و از لحاظ تعداد مدال در یک دوره المپیک نیز از رکورد شناگر آمریکایی مارک اسپیتز در بازی‌های المپیک تابستانی ۱۹۷۲ پیشی گرفت.

فلپس همچنین با حضور در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ لندن با کسب ۶ مدال (۴ طلا و ۲ نقره) رکورد بیشترین مدال المپیک را که تا پیش از این با مجموع ۱۸ مدال، در اختیار لاریسا لاتینینا ژیمناست اکراینی تیم اتحاد جماهیر شوروی سابق بود، پس از ۴۸ سال از آن خود کرد و به رکورد ۲۲ مدال المپیک دست یافت.

مایکل فلپس در بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۰۸ از لباسهایی موسوم به Speedos LZR Racer استفاده کرد که از سوی دانشمندان ناسا طراحی شده بود

مایکل فلپس

مدال‌های المپیک:

۲۰۰۴ المپیک آتن: ۱۰۰ متر پروانه - طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن: ۲۰۰ متر پروانه - طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن: ۲۰۰ متر مختلط طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن: ۴۰۰ متر مختلط طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن: ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن: ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا

۲۰۰۴ المپیک آتن: ۲۰۰ متر آزاد برنز

۲۰۰۴ المپیک آتن: ۱۰۰×۴ متر آزاد برنز

۲۰۰8 المپیک پکن: ۲۰۰ متر آزاد طلا

۲۰۰8 المپیک پکن: ۱۰۰ متر پروانه طلا

۲۰۰8 المپیک پکن: ۲۰۰ متر پروانه طلا

۲۰۰8 المپیک پکن: ۲۰۰ متر مختلط طلا

۲۰۰8 المپیک پکن: ۴۰۰ متر مختلط مایکل فلپسطلا

۲۰۰8 المپیک پکن: ۱۰۰×۴ متر آزاد طلا

۲۰۰8 المپیک پکن: ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا

۲۰۰8 المپیک پکن: ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا

2012 المپیک لندن: ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا

2012 المپیک لندن: ۲۰۰ متر مختلط طلا

2012 المپیک لندن: ۱۰۰ متر پروانه طلا

2012 المپیک لندن: ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا

2012 المپیک لندن:۲۰۰ متر پروانه نقره

2012 المپیک لندن:۱۰۰×۴ متر آزاد نقره

2016 المپیک ريو: ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا   

2016 المپیک ريو: ۲۰۰ متر پروانه طلا     

2016 المپیک ريو: ۲۰۰×۴ متر طلا     

2016 المپیک ريو:۲۰۰ متر کرال سینه طلا

مدال‌های قهرمانی جهان:

فوکوکا ۲۰۰۱: ۲۰۰ متر پروانه طلا

بارسلونا ۲۰۰۳: ۲۰۰ متر پروانه طلا

بارسلونا ۲۰۰۳: ۲۰۰ متر مختلط طلا

بارسلونا ۲۰۰۳: ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا

بارسلونا ۲۰۰۳: ۱۰۰ متر پروانه نقره

بارسلونا ۲۰۰۳ ۲۰۰×۴ متر آزاد نقره

مونترئال ۲۰۰۵: ۲۰۰ متر آزاد طلا

مونترئال ۲۰۰۵: ۲۰۰ متر مختلط طلا

مونترئال ۲۰۰۵: ۱۰۰×۴ متر آزاد طلا

مونترئال ۲۰۰۵: ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا

مونترئال ۲۰۰۵: ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا

مونترئال ۲۰۰۵: ۱۰۰ متر پروانه نقره

ملبورن ۲۰۰۷: ۲۰۰ متر آزاد طلا

ملبورن ۲۰۰۷: ۱۰۰ متر پروانه طلا

ملبورن ۲۰۰۷: ۲۰۰ متر پروانه طلا

ملبورن ۲۰۰۷: ۲۰۰ متر مختلط طلا

ملبورن ۲۰۰۷: ۴۰۰ متر مختلط طلا

ملبورن ۲۰۰۷: ۱۰۰×۴ متر آزاد طلا

ملبورن ۲۰۰۷ ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا

قهرمانی جهان (Short Course):

ایندیاناپولیس ۲۰۰۴: ۲۰۰ متر آزاد طلا

مایکل فلپس

قهرمانی اقیانوس آرام:

یوکوهاما ۲۰۰۲: ۲۰۰ متر مختلط طلا

یوکوهاما ۲۰۰۲: ۴۰۰ متر مختلط طلا

یوکوهاما ۲۰۰۲: ۱۰۰×۴ متر امدادی طلا

یوکوهاما ۲۰۰۲: ۲۰۰ متر پروانه نقره

یوکوهاما ۲۰۰۲: ۲۰۰×۴ متر آزاد نقره

ویکتوریا ۲۰۰۶: ۲۰۰ متر پروانه طلا

ویکتوریا ۲۰۰۶: ۲۰۰ متر مختلط طلا

ویکتوریا ۲۰۰۶: ۴۰۰ متر مختلط طلا

ویکتوریا ۲۰۰۶: ۱۰۰×۴ متر آزاد طلا

ویکتوریا ۲۰۰۶: ۲۰۰×۴ متر آزاد طلا

ویکتوریا ۲۰۰۶: ۲۰۰ کرال پشت نقره

منبع:hamshahrionline.ir


ناگفته‌هایی درباره زندگی «مایکل فلپس»

ورزش شنا تا به حال شناگری مانند مایکل فلپس به خود ندیده است. فردی که نه تنها در رشته‌های مختلف شنا از تکنیک فوق‌العاده ای برخوردار است، بلکه به طور مستمر و با اقتدار در صدر این رشته ایستاده است.

روزنامه ایران - مترجم: ریحانه بهشتی:

مایکل فلپس

ورزش شنا تا به حال شناگری مانند مایکل فلپس به خود ندیده است. فردی که نه تنها در رشته‌های مختلف شنا از تکنیک فوق‌العاده ای برخوردار است، بلکه به طور مستمر و با اقتدار در صدر این رشته ایستاده است.

مشهورترین ورزشکار جهان و پرافتخارترین ورزشکار المپیک، عزمی راسخ و تمرکزی مثال‌زدنی برای پیروزی و موفقیت دارد. فلپس تا به حال 39 رکورد جهانی از خود بر جای گذاشته است : 29 رکورد در رقابت‌های انفرادی و 10 رکورد در رقابت‌های تیمی. 23 طلا، 3 نقره، 2 برنز  مدال‌های این قهرمان افسانه‌ای در رقابت‌های المپیک است. براستی مایکل فلپس چگونه به مایکل فلپس افسانه‌ای تبدیل شد؟

مایکل 31 ساله در سال 1985 در بالتیمور ایالات متحده امریکا متولد شد. مادرش معلم و پدرش پلیس بودند. دو خواهر بزرگتر از خودش دارد که آنها هم در رشته شنا فعالیت دارند و یکی از مشوق‌های اصلی او برای ورود به این رشته محسوب می‌شوند.

 

او در پنج سالگی شنا کردن را آغاز کرد و والدینش در هفت سالگی از هم جدا شدند. بعدها یکی از خواهران او در مصاحبه ای گفته بود: «برای فرار از جنگ و دعواهای پدر و مادرم به استخر پناه می‌بردیم.» مایکل از اینکه صورتش را زیر آب ببرد می‌ترسید، برای همین مربی‌اش به او اجازه داد از پشت شنا کند و در نتیجه کرال پشت نخستین مهارتی بود که یاد گرفت.

 بیماری مایکل فلپس

مایکل پسربچه‌ای شیطان و فوق‌العاده پرانرژی بود. او به سختی می‌توانست روی درس هایش تمرکز کند. کلاس ششم ابتدایی بود که پزشکان تشخیص دادند او دچار اختلال بیش فعالی و کمبود توجه (ADHD) است. برای همین داروی «ریتالین» برایش تجویز کردند و او باید هر روز یک قرص ریتالین مصرف می‌کرد.

بدین ترتیب توانست روی درس هایش تمرکز کند. اما پرستار مدرسه هر روز وقت ناهار این قرص را به مایکل می‌داد تا بخورد؛ کاری که باعث خجالت این پسر شده بود. در 12 سالگی مایکل یک تصمیم مهم گرفت: مصرف قرص ریتالین را قطع کرد و خودش را به دنیای آب سپرد. او فعالیت‌های بدنی سخت و تغییرات رفتاری را جایگزین مصرف دارو کرد. نتیجه چنین تصمیمی او را به پسر افسانه‌ای شنا تبدیل کرد.

باب بومن نخستین مربی مایکل بود. مربی که با ارائه برنامه تمرینی سخت و منظم و رژیم غذایی مخصوص و مناسب مایکل را به سمت مسیر قهرمانی هدایت کرد. این شناگر درباره مربی‌اش می‌گوید: «تمرین کردن با باب بهترین چیزی است که نصیب من شده و قرار گرفتن او در مسیرم یکی از شانس‌های زندگی‌ام بود. هیچ وقت با فرد دیگری تمرین نمی‌کنم.»

شروع طوفانی پسر افسانه‌ای

در المپیک 2000 سیدنی، مایکل با پانزده سال سن به عنوان جوان‌ترین عضو کاروان امریکا پا به رقابت‌ها گذاشت و توانست در 200 متر قورباغه به عنوان پنجمی دست پیدا کند.

یک سال بعد از المپیک سیدنی این نوجوان توانست در 200 متر قورباغه به مقام قهرمانی جهان دست پیدا کند و رکورد جهانی را هم ارتقا دهد. او جوان‌ترین شناگری است که تاکنون توانسته رکوردی را در این رشته جابه جا کند. از این سال روند رو به رشد و افسانه‌ای او شروع شد و هر سال چندین مدال طلا به دست آورد.

در المپیک 2004 آتن و در 19 سالگی به 6 مدال طلا و 2 برنز دست پیدا کرد. مایکل به نخستین امریکایی تبدیل شد که توانست این همه مدال را در یک دوره المپیک به دست بیاورد و چندین رکورد را جابه جا کند.

در المپیک 2008 پکن باز هم شگفتی ساز شد.

او در این دوره از رقابت‌ها توانست 8 مدال طلا به دست بیاورد و به چهره ای بین‌المللی و الگوی بسیاری از جوانان در این کره خاکی تبدیل شود. وقتی از او پرسیدند چطور توانستی بدون کم شدن انگیزه به 8 مدال طلا دست پیدا کنی، مایکل پاسخ داد: «برای هر رقابت، من به همان رقابت فکر می‌کنم. من تمرین می‌کنم، خودم را آماده می‌کنم و سعی می‌کنم بهترین نتیجه را بگیرم.»

در المپیک 2012 لندن، او با کسب 4 مدال طلا و 2 نقره، رکورد بیشترین مدال المپیک را که تا پیش از او در اختیار لاریسا لاتینینا ژیمناست افسانه‌ای اتحاد جماهیر شوروی با 18 مدال بود بشکند و باز هم شگفتی‌ساز شود.

 پس از المپیک لندن چه اتفاقی افتاد؟

بعد از رقابت‌های المپیک لندن، او اعلام بازنشستگی کرد. اما نتیجه این بازنشستگی باعث شد تا بیشتر خبرها درباره مایکل فلپس بد باشد. در سال 2014، او را به خاطر سرعت غیرمجاز در رانندگی دستگیر کردند. بعد مشخص شد که او تحت تأثیر مصرف زیاد مشروبات الکلی بوده است. به نظر می‌رسید روزهای خوب مایکل تمام شده و او وارد مسیر خطرناکی شده است.

مایکل فلپس

اما در المپیک ریو 2016، مایکل فلپس پرچمدار کاروان ایالات متحده امریکا بود. در این دو سال چه اتفاقاتی افتاد؟

خودش می‌گوید: «بعد از بازنشستگی به یک جور پوچی رسیده بودم. دلم می‌خواست بدانم در دنیای بیرون از استخر چه آدمی هستم. عزت نفس نداشتم، اعتماد به نفسم پایین آمده بود و احساس می‌کردم زندگی بی‌ارزش شده است. شبیه بمبی شده بودم که هر لحظه منفجر می‌شود و تمام.» مانند بسیاری از آدم‌هایی که در طول زندگی دچار چنین مشکلات روحی می‌شوند، او هم به خود درمانی روی آورد.

«بعد از دستگیری خودم را از بقیه و از اعضای خانواده‌ام جدا کردم. یک جورایی با خودم خلوت کردم. در آن زمان احساس می‌کردم که جهان بدون وجود من جای بهتری است. دلم می‌خواست بهترین کار را انجام بدهم: می‌خواستم روی زندگی‌ام خط پایان بکشم.»

در این اوضاع آشفته روحی، رِی لوئیس، یکی از دوست‌های قدیمی مایکل که حکم برادر بزرگترش را داشت به کمکش می‌شتابد. به مایکل گفتم: «الان زمانی است که باید بجنگی. الان باید خودت را پیدا کنی. تو نباید سقوط کنی.

با سقوط تو همه ما می‌بازیم. من کتاب «زندگی هدفمند» از ریک وارِن را به او دادم تا بخواند. این کتاب زندگی او را عوض کرد. به او هدف داد و آینده روشن پیش رو را نشانش داد. مشی اصلی کتاب بر روی این جمله استوار است: به چه دلیلی آفریده شده‌ایم؟» 

این کتاب توسط یک موعظه‌گر مسیحی و یکی از سخنرانان مذهبی معروف نوشته شده که میلیون‌ها نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است. پنج هدف اصلی در این کتاب عبارتند از: عبادت، رفاقت، اطاعت، خدمت و رسالت.

«خواندن این کتاب به من انرژی و هدف داد. با این کتاب فهمیدم قدرت بزرگتری در این جهان وجود دارد و من مأموریتی روی این کره خاکی دارم که باید به انجام برسانم.»

با یافتن هدف زندگی، مایکل توانست در المپیک ریو 5 مدال طلا و یک نقره کسب کند و همچنان شگفت‌انگیز باقی بماند. بعد از کسب آخرین مدال در این رقابت‌ها، او با چشمانی گریان از دنیای شنای حرفه‌ای کناره‌گیری کرد.

داستان تک مدال نقره

 شناگر سنگاپوری که مدال طلا را از مایکل فلپس گرفت که بود؟ او چگونه از پس این شناگر افسانه‌ای بر آمد؟

جوزف اسکولینگ شناگر 21 ساله سنگاپوری با شکست مایکل فلپس در رقابت‌های 100 متر پروانه، علاوه بر کسب نخستین مدال طلا برای کشورش، رکورد جهانی این ماده را هم که در دست مایکل فلپس بود شکست.

او پس از شکست برابر حریف سنگاپوری خود گفت: «مشخص است که خوشحال نیستم، چون هیچ کسی دوست ندارد ببازد. اما برای جوزف خیلی خوشحالم که موفق شد.»

جوزف اسکولینگ هم گفت: «همین که توانستم کنار او شنا کنم، کنار او راه بروم و شادی کنم برای بقیه عمرم کافی بود. اما این پیروزی فوق‌العاده شیرین بود.» 

این دو شناگر در سال 2008 با هم آشنا شدند. در این سال تیم ملی شنای امریکا پیش از آغاز رقابت‌های المپیک پکن برای برگزاری اردو به سنگاپور سفر کرده بود. «آنها به باشگاهی آمدند که من در آن تمرین می‌کردم. همه به طرف او دویدند و گفتند: اون مایکل فلپسه، اون مایکل فلپسه.

 

منم واقعاً دلم می‌خواست با او عکس بگیرم. واقعاً از دیدن او هیجان زده بودم و نتوانستم یک کلمه هم حرف بزنم.» هشت سال بعد، او رکورد مایکل فلپس را که در المپیک پکن به دست آورده بود، شکست.  «بعد از کسب مدال طلا به مایکل گفتم: رفیق این لحظه واقعاً دیوانه‌کننده است. نمی‌دونم این پیروزی رو چه جوری هضم کنم. او لبخند زد و گفت: من می‌دونم.» 

این جمله معروف است که شما نباید با قهرمانان زندگی خود دیدار کنید. اسکولینگ قهرمان زندگی‌اش را شکست داد. «اگر مایکل نبود، فکر نمی‌کنم به جایی که الان هستم می‌رسیدم.

وقتی بچه بودم می‌خواستم شبیه او شوم. فکر می‌کنم بخش اعظم این پیروزی به مایکل تعلق داره. او دلیل من برای تبدیل شدن به یک شناگر بهتر بود. امیدوارم با این پیروزی، مردم کوچکترین کشورهای جهان هم بفهمند که می‌توانند کارهای بزرگی انجام بدهند.


مطالب مرتبط
ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 29
 • کل نظرات : 41
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 29
 • آی پی امروز : 46
 • آی پی دیروز : 77
 • بازدید امروز : 187
 • باردید دیروز : 657
 • گوگل امروز : 13
 • گوگل دیروز : 8
 • بازدید هفته : 844
 • بازدید ماه : 16,442
 • بازدید سال : 91,585
 • بازدید کلی : 1,708,545
 • کانال تلگرام