شنا آنلاین - سایت آموزش شنا

برای شنا در استخر ها و خصوصا اماکن عمومی باید نکات مهم مربوط به سلامت و بهداشت را به طور کامل رعایت کنیم. بروز مشکلات برای سلامتی در این مواقع اهمیت زیادی دارد. با گرمی هوا،استخر ها شلوغ شده و همچنی

banner

نکات بهداشتی شناکردن در استخرها

برای شنا در استخر ها و خصوصا اماکن عمومی باید نکات مهم مربوط به سلامت و بهداشت را به طور کامل رعایت کنیم. بروز مشکلات برای سلامتی در این مواقع اهمیت زیادی دارد. با گرمی هوا،استخر ها شلوغ شده و همچنین استخر در فصل تابستان سن و سال نمی شناسد و برای همه اعضای خانواده جذاب است.در این مطلب به نکات بهداشتی مربوط به استخر ها که رعایت کردنش باعث حفظ سلامتی خواهد شد میپردازیم

معمولا هم زمان با شلوغ شدن استخر ها توصیه های برای رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری از بیماری هایی که می تواند از این راه سرایت کند،بیشتر می شود.

عفونت های قارچی شایع ترین بیماری پوستی در استخرها و به ویژه استخرهای غیر بهداشتی است و برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری ها، رعایت بهداشت فردی و عمومی در استخرها الزامی است

استحمام قبل و بعد از ورود به استخر، در کاهش ابتلا به عفونت قارچی بسیار موثر است.معمولا توصیه می شود پس از استفاده از استخرهای عمومی، استحمام کرده و پوست بدن و موها با صابون و شامپو شستشو شود.

به گفته متخصصان آب آلوده استخر در صورت عدم ضدعفونی با کلر سبب انتقال انواع عفونت های دستگاه تناسلی در زنان می شود.

استفاده زنان از استخرهای آلوده ای که با کلر ضد عفونی نمی شوند سبب انتقال انواع عفونت های قارچی می شود.

زنانی که از قرص جلوگیری از بارداری استفاده می کنند و همچنین کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، مستعد ابتلا به عفونت های قارچی از طریق آب آلوده هستند.

عفونت قارچی در استخر

عفونت های قارچی بیشترین تاثیر منفی را در زنان باردار دارد که در حالت پیشرفته منجر به پارگی کیسه آب می شود. در ایجاد عفونت ها، محیط گرم و مرطوب کاملا موثر است،بنابراین بهتر است افراد پس از استخر استحمام کرده و به طور کامل خود را خشک نموده و از لباس های نخی استفاده کنند.

کسانی که از طریق آب آلوده استخر مبتلا به عفونت می شوند می توانند از پماد کلیترومازول استفاده کنند. همچنین افراد حساس بهتر است هفته ای دو بار از این پماد استفاده کنند.

استفاده از وایتکس در حالی در برخی از استخر ها به جای کلر رایج است که نمی تواند به طور کامل از بین برنده عفونت های موجود در آب آلوده استخر باشد.

عینک شنا

مواد ضدعفونی کننده ای که در استخر ها استفاده می شود، می تواند تاثیر شیمیایی منفی بر چشم ها داشته باشد و در نتیجه بهتر است در زمان استفاده از استخر از عینک مخصوص شنا استفاده شود.قرمزی و التهاب پس از استفاده از استخر در افرادی که حساسیت فصلی و یا خشکی چشم دارند، بیشتر بروز می کند.

استفاده عینک شنا در استخر

بنابراین عینک شنا باید گونه ای باشد که اطراف چشم را به خوبی پوشانده و آب وارد آن نشود. به افرادی که در هنگام شنا از عینک استفاده نمی کنند، توصیه می شود سر را زیاد زیر آب نبرند.

آسیب دیگری که ممکن است در زمان استفاده از استخر به چشم وارد شود، وارد آمدن ضربه به چشم است. در استخرهای شلوغ و پرتراکم امکان وارد آمدن ضربه به چشم افزایش می یابد و در چنین شرایطی باید مراقب چشم ها بود.

پس از خروج از آب استخر نیز توصیه می شود اطراف چشم ها به دقت شسته شود. استفاده از داروی ضدالتهاب در افرادی که حساسیت چشمی دارند نیز مفید است.

به گفته پزشکان در صورتی که نکات بهداشت فردی در هنگام شنا رعایت و استخری که انتخاب می شود دارای استاندارد باشد، مشکل خاصی برای چشم ایجاد نمی شود.

کلاه شنا

به گفته متخصصان پوست و مو، کلر موجود در آب استخرها باعث ایجاد شوره در سر می شود. بنابراین استفاده از کلاه های مخصوص به هنگام شنا ضروریست.

در خصوص آب دریا هم به دلیل داشتن نمک، پوست سر را خشک کرده و ترشح چربی سر را کاهش می دهد، بنابراین برای افرادی که دارای موهای خشک هستند، زیاد مناسب نیست. در حالی که افراد دارای موهای چرب هستند به راحتی می توانند سر خود را زیر آب فرو برند.

استفاده کلاه شنا در استخر

افرادی که دارای موهای خشک هستند، بهتر است قبل از شنا در آب دریا موهای خود را با روغن، شست و شو داده و بعد از خارج شدن نیز با آب معمولی، سر خود را بشویند.

شنا کردن در استخر نیز به دلیل دارا بودن کلر آب، خاصیت قلیایی پیدا کرده و منجر به آسیب به پوسته خارجی مو شده و شوره سر ایجاد می شود. به همین دلیل استفاده از کلاه های مخصوص شنا توصیه می شود.

همچنین کلر موجود در آب استخرها موجب کدر شدن موی سر می شود. پس توصیه استفاده از کلا و شستشوی درست مو ها بعد از استخر را جدی بگیرید.

محافظت از پوست

۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از شنا و بلافاصله پس از شنا، دوش گرفته و از لوسیون یا کرم های مرطوب کننده استفاده کنند.شایع ترین بیماری های پوستی ناشی از شنا کردن در آب های آلوده استخر به ترتیب بیماری های قارچی، باکتریایی و انگلی میباشد .

بیماری های قارچی چند روز پس از تماس پوست با آب آلوده استخر، بر حسب نوع قارچ آلوده کننده، به صورت های مختلف، علائمی روی پوست ایجاد می کند.

قارچ «تیناور لیکولر» شایع ترین بیماری های پوستی قارچی است و بروز لکه هایی سیاه رنگ، خاکستری، قهوه ای، زرد و صورتی از جمله علایم این بیماری است.

این لک ها با تعریق بدن رشد کرده، با استحمام شدت رنگ آن ها کاهش می یابد و در مواردی نیز با خارش پوست همراه است.

این بیماری با حمام روزانه، تعویض لباس و خشک کردن بدن به طور کامل بهبود می یابد؛ اما در مواردی که به این صورت بهبودی حاصل نمی شود، فرد مبتلا باید تحت درمان داروهای موضعی و خوراکی قرار گیرد.

استفاده از صابون و شامپوهای معمولی استاندارد با pHقلیایی برای افراد با پوست معمولی و شوینده های مخصوص پوست خشک با pH اسیدی برای افراد با پوست خشک مناسب اعلام میشود .

با آرایش وارد آب نشوند.به دلیل چربی مواد آرایشی، صورت خاستگاه مناسب میکروب ها می شود؛بنابراین بهتر است قبل از ورود به استخرعمومی صورت کاملا با آب و صابون شسته شود.

شنا در استخر های روباز

آفتاب سوختگی جز آن دسته از بیماریهایست که بر اثر تماس طولانی مدت پوست با نور آفتاب بوجود می آید.عوارض این بیماری از خود آن با اهمیت تر است، ممکن است آفتاب سوختگی اثرات منفی خود را به سرعت نشان ندهد و پس از ۱۰سال این عوارض نمایان شود.

شنا کردن در استخر های روباز از عوامل ابتلا به بیماری آفتاب سوختگی است. تابش اشعه خورشید به آب استخرها و برخورد اشعه های آن به پوست باعث بروز این بیماری می شود.

قرمزی، پوسته ریزی و تورم که بیشتر در قسمت سر و گردن، صورت و پشت دستها ایجاد می شود و نیز شدید بودن تهوع، بی حالی و تب را از علایم آفتاب سوختگی است.

شنا کردن در استخرهای روباز

برخی از افراد برای برنزه شدن ساعتها زیر تابش نور آفتاب قرار گرفته و یا از موادی برای برنزه کردن پوست خود استفاده می کنند در حالی که انجام این کار خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. به همین دلیل معمولا توصیه می شود از انجام این عمل خودداری شود.

متخصصان به شناگران استخر های روباز نیز توصیه می کند که ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از این که در معرض آفتاب قرار بگیرند تمامی قسمت های باز و فاقد پوشش پوست بدن، با کرم های ضد آفتاب و SPFحدود ۲۰ تا ۳۰ درصد، محافظت شود.

همچنین در صورت خارج شدن مکرر از استخر، باید حداقل هر ۲ ساعت یک بار استفاده از کرم ضد آفتاب تجدید شود.

شنا کردن در استخرهای روباز از عوامل ابتلا به بیماری آفتاب سوختگی است. تابش اشعه خورشید به آب استخرها و برخورد اشعه های آن به پوست باعث بروز این بیماری می شود.

برخی از افراد برای برنزه شدن ساعتها زیر تابش نور آفتاب قرار گرفته و یا از موادی برای برنزه کردن پوست خود استفاده می کنند در حالی که انجام این کار خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش می دهد. به همین دلیل معمولا توصیه می شود از انجام این عمل خودداری شود.

متخصصان به شناگران استخر های روباز نیز توصیه می کند که ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از این که در معرض آفتاب قرار بگیرند تمامی قسمت های باز و فاقد پوشش پوست بدن، با کرم های ضد آفتاب و SPFحدود ۲۰ تا ۳۰ درصد، محافظت شود.

همچنین در صورت خارج شدن مکرر از استخر، باید حداقل هر ۲ ساعت یک بار استفاده از کرم ضد آفتاب تجدید شود.

 

منبع :gahar.ir


:: امتياز: نتيجه : 3 امتياز توسط 8 نفر مجموع امتياز : 31

:: بازديد : 6920
::

:: ارسال شده در: شنا , مقالات آموزشی ,
:: مطالب مرتبط: بیماری های ناشی از شنا در استخر و راه های پیشگیری , با شنا کردن چه مقدار کالری می سوزانیم؟ , نکات مهم شنا برای بانوان , در مورد شنا در دوران بارداری بیشتر بدانید , اصول تغذیه ای برای شناگران , آموزش کامل برگشت سالتو در شنای کرال پشت , آموزش کامل شیرجه و استارت در شنا برای مبتدیان , نکاتی که برای آموزش شنا به کودکان باید بدانیم , نحوه استارت کرال پست در شنا همراه با تصویر , آموزش کامل شنای پلو همراه با عکس ,
نويسنده : پیمان
تاريخ : [پنجشنبه 04 مرداد 1397 ] [ 10:27]
ارسال نظر براي اين مطلب
اين نظر توسط یوفس گل مریخی در تاريخ 3 سال پیش و 2:27 دقيقه ارسال شده است

کیرم تو کونت با این سایت چرتت


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
آخرين مطالب ارسالي
? بیماری های ناشی از شنا در استخر و راه های پیشگیری تاريخ : پنجشنبه 04 مرداد 1397
? نکات بهداشتی مربوط به شنا در استخر ها تاريخ : پنجشنبه 04 مرداد 1397
? با شنا کردن چه مقدار کالری می سوزانیم؟ تاريخ : پنجشنبه 04 مرداد 1397
? نکات مهم شنا برای بانوان تاريخ : پنجشنبه 04 مرداد 1397
? در مورد شنا در دوران بارداری بیشتر بدانید تاريخ : چهارشنبه 03 مرداد 1397
? اصول تغذیه ای برای شناگران تاريخ : چهارشنبه 03 مرداد 1397
? آموزش کامل برگشت سالتو در شنای کرال پشت تاريخ : چهارشنبه 03 مرداد 1397
? آموزش کامل شیرجه و استارت در شنا برای مبتدیان تاريخ : چهارشنبه 03 مرداد 1397
? نکاتی که برای آموزش شنا به کودکان باید بدانیم تاريخ : چهارشنبه 03 مرداد 1397
? نحوه استارت کرال پست در شنا همراه با تصویر تاريخ : چهارشنبه 03 مرداد 1397
user
progress عضو شويد


progress فراموشي رمز عبور؟

progress عضويت سريع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
موبایل :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی :
 
کد امنیتی
 
بارگزاری مجدد
easymoblog آمار مطالب
» کل مطالب : 29
» کل نظرات : 41
stat آمار کاربران
» افراد آنلاين : 3
» تعداد اعضا : 29

onlineuser کاربران آنلاين

servertime آمار بازديد
» بازديد امروز : 219
» بارديد ديروز : 241
» ورودي گوگل امروز : 59
» ورودي گوگل ديروز : 45
» بازديد هفته : 460
» بازديد ماه : 1,035
» بازديد سال : 28,905
» بازديد کلي : 1,561,480